2016 Oregon AFL-CIO Endorsements



The Oregon AFL-CIO represents over 300,000 working Oregonians, through over 40 affiliated unions and our community affiliate, Working America.  We represent working people from Klamath Falls to Portland, the Wallowas to Coos Bay.  Our membership is diverse and includes everyone from teachers, firefighters and grocery store workers to electricians and aerospace workers.  We come together as the Oregon AFL-CIO because we believe in one simple idea: when working people stand together, we can create positive changes for everyone.

The Oregon AFL-CIO Committee on Political Education votes to endorse candidates and ballot measures based on how they will impact not only our unions, but all working people in the state of Oregon.  We carefully consider what each candidate and ballot measure will do to help communities across our state, including schools, healthcare, the right to form a union, trade policies, and much more. 

Voting is our chance as working people to support those who support us.  Who you vote for is your personal decision, but we hope that you will take the Oregon AFL-CIO’s endorsements into consideration as you fill out your ballot. No matter who you vote for, be sure to vote.  Ballots are due by 8pm on November 8th. 


As of September 9, 2016, the Oregon AFL-CIO has endorsed the following candidates & positions on ballot measures:

Congressional Races

Fourth Congressional District: Peter Defazio


Statewide Offices

Oregon Governor: Kate Brown

Oregon Secretary of State: Brad Avakian

Oregon attorney General: Ellen Rosenblum

Oregon State Treasurer: Tobias Read


Statewide Ballot Measures

Measure 97: Increase the Corporate Minimum Tax.   

Measure 98: Career and Technical Education in all High Schools.  


Oregon Legislative Races

 

Senate Races

Senate District 3: Tonia Moro (D)

Senate District 3: Tonia Moro (D)

Senate District 21: Kathleen Taylor (D)

Senate District 21: Kathleen Taylor (D)

Senate District 25: Laurie Monnes Anderson (D)

Senate District 25: Laurie Monnes Anderson (D)

Senate District 5: Arnie Roblan (D)

Senate District 5: Arnie Roblan (D)

Senate District 22: Lew Frederick (D)

Senate District 22: Lew Frederick (D)

Senate District 18: Ginny Burdick (D)

Senate District 18: Ginny Burdick (D)

Senate District 23: Michael Dembrow (D)

Senate District 23: Michael Dembrow (D)

 

House Races

House District 5: Pam Marsh (D)

House District 5: Pam Marsh (D)

House District 11: Phil Barnhart (D)

House District 11: Phil Barnhart (D)

House District 16: Dan Rayfield (D) 

House District 16: Dan Rayfield (D) 

District 22: Teresa Alonso Leon (D)

District 22: Teresa Alonso Leon (D)

House District 26: Ray Lister (D)

House District 26: Ray Lister (D)

House District 30: Janeen Sollman (D)

House District 30: Janeen Sollman (D)

House District 35: Margaret Doherty (D)

House District 35: Margaret Doherty (D)

House District 38: Ann Lininger (D)

House District 38: Ann Lininger (D)

House District 42: Rob Nosse (D)

House District 42: Rob Nosse (D)

 House District 45: Barbara Smith Warner (D) 

 House District 45: Barbara Smith Warner (D) 

House District 48: Jeff Reardon (D

House District 48: Jeff Reardon (D

House District 51: Janelle Bynum (D)

House District 51: Janelle Bynum (D)

House District 57: Greg Smith (R)

House District 57: Greg Smith (R)

House District 8: Paul Holvey (D)

House District 8: Paul Holvey (D)

House District 13: Nancy Nathanson (D)

House District 13: Nancy Nathanson (D)

House District 20: Paul Evans (D)

House District 20: Paul Evans (D)

House District 23: Jim Thompson (I)

House District 23: Jim Thompson (I)

House District 27: Sheri Malstrom (D)

House District 27: Sheri Malstrom (D)

House District 31: Brad Witt (D)

House District 31: Brad Witt (D)

House District 36: Jennifer Williamson (D)

House District 36: Jennifer Williamson (D)

House District 40: Mark Meek (D)

House District 40: Mark Meek (D)

House District 43: Tawana Sanchez (D)

House District 43: Tawana Sanchez (D)

House District 46: Alissa Keny-Guyer (D)

House District 46: Alissa Keny-Guyer (D)

House District 49: Chris Gorsek (D)

House District 49: Chris Gorsek (D)

House District 52: Mark Reynolds (D)

House District 52: Mark Reynolds (D)

House District 10: David Gomberg (D)

House District 10: David Gomberg (D)

House District 14: Julie Fahey (D)

House District 14: Julie Fahey (D)

House District 21: Brian Clem (D)

House District 21: Brian Clem (D)

House District 24: Ken Moore (D)

House District 24: Ken Moore (D)

House District 29: Susan McLain (D)

House District 29: Susan McLain (D)

House District 34: Ken Helm (D)

House District 34: Ken Helm (D)

House District 37: Paul Southwick (D)

House District 37: Paul Southwick (D)

House District 41: Karin Power (D)

House District 41: Karin Power (D)

House District 44: Tina Kotek (D) 

House District 44: Tina Kotek (D) 

House District 47: Diego Hernandez (D)

House District 47: Diego Hernandez (D)

House District 50: Carla Piluso (D)

House District 50: Carla Piluso (D)

House District 54: Gena Goodman-Campbell (D)

House District 54: Gena Goodman-Campbell (D)